Zážitky s cigáňmi ..

Autor: Mnk Blog | 19.9.2011 o 14:16 | (upravené 8.12.2013 o 21:41) Karma článku: 15,06 | Prečítané:  6497x

Do odľahlých končín Stolických vrchov v okrese Rimavská Sobota s najvyššou nezamestnanosťou na Slovensku sa z Bratislavy dobrovoľne, sám a ešte k tomu na bicykli vyberie zrejme len málokto. Bohom zabudnuté dedinky ako Ratkovská Zdychava, Polom, Slizké, Lipovec, Železník a ďalšie sú buď poloprázdne, alebo načierno obývané prevažne cigáňmi, ktorí žijú v starých rozpadávajúcich sa domoch. Práve tieto dedinky majú svoje čaro a okrem toho, že v nich zastal čas, je z nich krásny, nerušený výhľad bez akýchkoľvek reklám, bilboardov alebo pútačov na rôzne služby. Ja som sa do týchto končín vybral na pár dní, aby som mohol vidieť a zažiť miestnych obyvateľov na vlastné oči. Kompletný report bude neskôr, ale pár zážitkov s miestnymi cigáňmi si môžete prečítať tu ..

Pozerám do mapy a vravím Maňanovi "Aha, v Lipovci hore bude vlek". "Kdeže vlek, cigáni ho celý ukradli, zostala po ňom len zabetónovaná konštrukcia s tým kolesom .." vraví Maňana a smeje sa. VKÚ Harmanec by mohol veru updatnúť mapy ..

IMG_2647.JPG
.. čo zostalo po vleku v Lipovci ..

V Sirku šľapem pomaly do kopca a pristaví sa pri mne cigáň. "Pán bycygel, pomóžem vám z batóhom?" "Dík, netreba .." vravím mu a v zápätí rozmýšľam, či to myslel len do kopca alebo navždy ..

V Revúcej kráča skupina cigáňov po koľajniciach. O chvíľu vidím ako sa hrajú - prehadzujú výhybky ako ich napadne .. Hlavne, že majú koníčky :-)

IMG_2711.JPG
.. pri železničnej stanici v Revúcej ..

O 6:10 ráno v Muráni pod oknami penziónu Lykovec je počuť buchot. Vykuknem z okna a zbadám cigáňa ako lomcuje s káričkou uzamknutou na parkovisku. "Hej! Ja ťa vidím !!" kričím som na neho. "Dyk tak nekúkáj .." odvŕkol a pokojne lomcuje ďalej. Dobré ráno Muráň ..

Cigáň v Klenovci tlačí vo fúriku starý čiernobiely televízor. "A Funguje?" pýtam sa ho. "Za 20 centov poviem". Dám mu 20 centov a hovorí "Já neviém .." a smeje sa, ako výhodne ma ojebal :-)

IMG_2816.JPG
.. chlapík s televízorom v Klenovci ..

Cigáň v Divíne pred potravinami sa pýta "Chýba mi 30 centov na jógurt, nemáte pánko požičať?" Dám mu a idem si kúpiť bagetu. Pri pokladni tento cigáň platí predo mnou a v košíku má akurát fľašu čuča. "Jogurt nemali?" pýtam sa ho. "Jóój nevyšlo už .." darmo, nedá sa kúpiť všetko ..

V Polichne fotím dom Boženy Slančíkovej Timravy. Cigáň z vedľajšieho domu mi vraví "Tam býva Timráva" "Hej? A aj sa stretávate?" pýtam sa ho nenápadne. "Nó, občas v obchóde" teda, to sú mi veci toto ..

IMG_2987.JPG
.. v Polichne majú cigáni aj Magio ..

V Rimavskej Píle kráča cigáň s veľkým stromom. "Domov?" pýtam sa ho. "Domov, domov .." vraví a mieri k autobusovej zastávke, kde býva ..

Malé dievčatko v Ábelovej na mňa dlho hľadí. Pýtam sa jej "Chceš horalku?" Neodpovedá, len sa stále bez pohnutia pozerá. Z batohu vytiahnem horalku a podávam jej ju. Pritúli plyšového macíka, slušne povie "Ďakujem" a stále sa na mňa pozerá. Veru, nie sú všetci rovnakí ..

Celú reportáž nájdete na: http://manik.sk/cyklotrip

IMG_3005.JPG
.. dievčatko v Ábelovej ..

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

O zelený dres sa môže Sagan obrať už len vlastnou chybou

Po troch alpských etapách odstúpili piati výborní šprintéri.

SPIŠ KORZÁR

Tatranský vodopád pripomína Niagaru. Turisti riskujú život pre fotku

Pri páde by nemal človek šancu.

SPIŠ KORZÁR

Pred povodňou v Starej Lesnej utekali dovolenkári aj miestni

Rekreanti skončili v škole, osadníci na úrade.


Už ste čítali?