Zážitky s cigáňmi ..

Autor: Mnk Blog | 19.9.2011 o 14:16 | (upravené 8.12.2013 o 21:41) Karma článku: 15,06 | Prečítané:  7066x

Do odľahlých končín Stolických vrchov v okrese Rimavská Sobota s najvyššou nezamestnanosťou na Slovensku sa z Bratislavy dobrovoľne, sám a ešte k tomu na bicykli vyberie zrejme len málokto. Bohom zabudnuté dedinky ako Ratkovská Zdychava, Polom, Slizké, Lipovec, Železník a ďalšie sú buď poloprázdne, alebo načierno obývané prevažne cigáňmi, ktorí žijú v starých rozpadávajúcich sa domoch. Práve tieto dedinky majú svoje čaro a okrem toho, že v nich zastal čas, je z nich krásny, nerušený výhľad bez akýchkoľvek reklám, bilboardov alebo pútačov na rôzne služby. Ja som sa do týchto končín vybral na pár dní, aby som mohol vidieť a zažiť miestnych obyvateľov na vlastné oči. Kompletný report bude neskôr, ale pár zážitkov s miestnymi cigáňmi si môžete prečítať tu ..

Pozerám do mapy a vravím Maňanovi "Aha, v Lipovci hore bude vlek". "Kdeže vlek, cigáni ho celý ukradli, zostala po ňom len zabetónovaná konštrukcia s tým kolesom .." vraví Maňana a smeje sa. VKÚ Harmanec by mohol veru updatnúť mapy ..

IMG_2647.JPG
.. čo zostalo po vleku v Lipovci ..

V Sirku šľapem pomaly do kopca a pristaví sa pri mne cigáň. "Pán bycygel, pomóžem vám z batóhom?" "Dík, netreba .." vravím mu a v zápätí rozmýšľam, či to myslel len do kopca alebo navždy ..

V Revúcej kráča skupina cigáňov po koľajniciach. O chvíľu vidím ako sa hrajú - prehadzujú výhybky ako ich napadne .. Hlavne, že majú koníčky :-)

IMG_2711.JPG
.. pri železničnej stanici v Revúcej ..

O 6:10 ráno v Muráni pod oknami penziónu Lykovec je počuť buchot. Vykuknem z okna a zbadám cigáňa ako lomcuje s káričkou uzamknutou na parkovisku. "Hej! Ja ťa vidím !!" kričím som na neho. "Dyk tak nekúkáj .." odvŕkol a pokojne lomcuje ďalej. Dobré ráno Muráň ..

Cigáň v Klenovci tlačí vo fúriku starý čiernobiely televízor. "A Funguje?" pýtam sa ho. "Za 20 centov poviem". Dám mu 20 centov a hovorí "Já neviém .." a smeje sa, ako výhodne ma ojebal :-)

IMG_2816.JPG
.. chlapík s televízorom v Klenovci ..

Cigáň v Divíne pred potravinami sa pýta "Chýba mi 30 centov na jógurt, nemáte pánko požičať?" Dám mu a idem si kúpiť bagetu. Pri pokladni tento cigáň platí predo mnou a v košíku má akurát fľašu čuča. "Jogurt nemali?" pýtam sa ho. "Jóój nevyšlo už .." darmo, nedá sa kúpiť všetko ..

V Polichne fotím dom Boženy Slančíkovej Timravy. Cigáň z vedľajšieho domu mi vraví "Tam býva Timráva" "Hej? A aj sa stretávate?" pýtam sa ho nenápadne. "Nó, občas v obchóde" teda, to sú mi veci toto ..

IMG_2987.JPG
.. v Polichne majú cigáni aj Magio ..

V Rimavskej Píle kráča cigáň s veľkým stromom. "Domov?" pýtam sa ho. "Domov, domov .." vraví a mieri k autobusovej zastávke, kde býva ..

Malé dievčatko v Ábelovej na mňa dlho hľadí. Pýtam sa jej "Chceš horalku?" Neodpovedá, len sa stále bez pohnutia pozerá. Z batohu vytiahnem horalku a podávam jej ju. Pritúli plyšového macíka, slušne povie "Ďakujem" a stále sa na mňa pozerá. Veru, nie sú všetci rovnakí ..

Celú reportáž nájdete na: http://manik.sk/cyklotrip

IMG_3005.JPG
.. dievčatko v Ábelovej ..

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?