A ževraj zadarmo ani pes nebreše ..

Autor: Mnk Blog | 22.4.2012 o 21:00 | (upravené 23.4.2012 o 10:23) Karma článku: 13,08 | Prečítané:  3294x

Mnoho Bratislavčanov sa teší na víkendy, keď opúšťajú paneláky rušného betónového mesta, aby mohli navštíviť naše krásne lesy a prírodu. A keď už nie na celý víkend, tak aspoň na jeden deň. Vybehnúť zo zovretia štyroch stien, posedávať na lúkach, počúvať štebot vtákov a popri tom sledovať putujúce mraky na oblohe a zažiť harmóniu prírody. Založiť oheň, opekať klobásky, otvoriť pivečko, vypnúť hlavu a vychutnávať si pokoj ..

Tento idylický obraz však neraz naruší výhľad na kadejaké papieriky, obaly, plastové fľaše, konzervy, pneumatiky a iné odpadky tam, kde by sme ich chceli vidieť čo najmenej. Keďže sa blížil deň Zeme, rozhodli sme sa pomôcť v rámci možností aspoň trošku. Na mušku sme si vybrali populárnu bratislavskú destináciu Železnú studničku, ktorú navštevujú prevažne rodičia s deťmi, turisti, športovci a aktívni dôchodcovia. Bez dotácií, bez odmeny, len s chuťou urobiť niečo aj pre ostatných. Vyzbierať odpadky a odniesť ich tam, kam skutočne patria.

Do obľúbenej krčmy Rotunda na Železnej studničke prišlo vyše 20 dobrovoľníkov z rôznych končín Slovenska pracujúcich alebo študujúcich v Bratislave, kde sme vytvorili päť tímov. Vybrali sme trasy, o ktorých sme predpokladali, že by mohli byť najviac znečistené (čo sa neskôr ukázalo ako veľmi dobrý výber) a dohodli si miesto stretnutia na Malom Slavíne. Vyhlásil som súťaž aj o najväčšiu sprostosť v lese a zavelil na odchod. Dobrovoľnícky seriál s názvom "Naše čisté lesy" diel prvý "Lesopark".

01.jpg
.. dobrovoľníci pred Rotundou na Železnej studničke ..

Najviac bordelu po Malý Slavín sa nachádzalo pri všetkých ohniskách, ďalej popri riečkach Bystrička a Vydrica, od Železnej studničky po Kačín, od Snežienky po Kamzík a z Rače po Vypálenisko. Medzi najväčšie nájdené vychytávky patril výfuk, komín z traktora, rohožky z áut, záchodová misa, tri mobily (jeden funkčný), kryt motorovej píly a kopec ďalších sprostostí ..

02.jpg
.. zberatelia odpadkov pred Kačínom ..

03.jpg
.. druhý team za sanatóriom ..

peta.jpg
.. v Lamači nad vodárňou toho vôbec nebolo málo ..

04.jpg
.. pomáhali aj tí najmenší ..

palo.jpg
.. a zbieralo sa aj mimo chodníkov ..

05.jpg
.. všehochuť smetiaka na Kačíne ..

06.jpg
.. radosť z toho, čo po nás (ne)ostalo ..

07.jpg
.. jedna z prinesených kôp odpadkov na Malom Slavíne ..

Na Malom Slavíne sme zavelili opekačku, ktorá nám dodala energiu do ďalšieho zbierania odpadkov a pokračovali sme k Malinskému vrchu a po modrej značke do Marianky.

08.jpg
.. opekačka na Malom Slavíne ..

09.jpg
.. pripíjanie na deň Zeme ..

Dosť veľkým sklamaním bolo trampské miesto Jaskovákov nad Mariankou, ktorí majú na svojej stránke uvedené motto: "My zdedili sme po predkoch pud, ktorý nás ženie do lesov, k táborovému ohňu do prírody..."

Po týchto priateľoch prírody sme našli veľmi veľa porozbíjaných sklenených fliaš, pohárov od horčice a kompótov, starých konzerv, kadejakých hrdzavých plechov a prehnité sedadlá zo škodovky. Ako dobre, že sme z Malého Slavína išli do Marianky spolu, inak by sme nemali šancu tento bordel odniesť ako jeden z tímov ..

10.jpg
.. odpadky u Jaskovákov ..

11.jpg
.. takýchto plných sklenených pohárov bolo niekoľlko ..

12.jpg
.. lesné suveníry nad Mariankou ..

Či to tam spravili Jaskováci alebo miestna mládež ťažko povedať, každopádne sme to vyčistili a smeti odniesli dolu do Marianky, kde sme si dopriali čapovanú orosenú chmeľovú odmenu.

13.jpg
.. krásne miesta nad Mariankou ..

14.jpg
.. miesto u Jaskovákov, ktorí sem chodia od roku 1965 ..

15.jpg
.. po dnešnej akcii sa jednoznačne hodí takéto pivo ..

16.jpg
.. zaslúžená odmena v cieli v Marianke ..

Na záver by som chcel pozdraviť a poďakovať sa všetkým zúčastneným za ochotu a podporu: Rado, Dušan, Marcel, Bašidlo, Zuzka, Žapka, Maťo, Luu, Palo, Andrej, Peťa, druhá Peťa, druhá Zuzka, Janka, Boris, Mišo, Milada, Andy, Majka, Vladim, Ivan, Edo, Mafi a malý Oliver. Stále si myslíte, že zadarmo ani pes nebreše? Možno nie, ale stále sa nájdu ľudia, ktorí si prírodu vážia .. a ja som rád, že ich poznám ..

Ak by mal niekto záujem sa pridať na ďalších podobných akciách, dátumy a miesta budú avizované v našej Facebookovskej skupine Potulky naprieč prírodou ..

Koho by zaujímalo, ktoré trasy sme vyzbierali:
- od Železnej studničky cez Klanec do Lamača nad starou vodárňou,
- od Železnej studničky cez Kačín po červenej na Sekyľ, cyklotrasou na Malinský vrch, po žltej na Malý Slavín,
- od Železnej studničky cez Snežienku na Kamzík, po červenej k Vypálenisku, po modrej na Malý Slavín,
- od Železnej studničky cez sanatórium popri Vydrici na Malinský vrch po žltej, na Malý Slavín,
- z Rače nad rybník, cez starú cestu popri altánkoch na Vypálenisko, po modrej na Malý Slavín.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Na Slovensku potvrdili delta variant

Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 502 obetí.

Harabin prebral otcovu rétoriku, načas zrejme príde o talár

Súdna rada už dočasne odstavila zvolenského sudcu Miľana. Tiež nenosil rúško.

Cynická obluda: Najtemnejšie tajomstvo Smeru

Žiaden iný kostlivec v skrini na súčasných konšpirátorsko-antivaxersko-zadubených voličov nemal horší účinok.


Už ste čítali?